Třídění odpadu
Od ledna 2018 se netřídí papírový a plastový odpad do plastových pytlů. Pro sběr byly vytvořeny sběrná místa, kde naleznete 1100l kontejnery pro třídění různých komodit. Kontejnery na papír a plast jsou vyváženy každý týden (plast ve středu, papír ve čtvrtek). Ostatní komodity 1x měsíčně.
Mapu s umístěním kontejnerů nalenete zde.
Od 7.5.2020 pro vás otevíráme nové (dočasné) sběrné místo v areálu ZEA Světice v ul. Bulánka, kde bude možné svážet bio odpad, drobnou stavební suť, železo a elektro. Dále bude k dispozici velkoobjemový kontejner na velký odpad z domácností (matrace, nábytek, koberce, atd.). Provozní řád sběrného místa zde.
Obec pracuje na projektu nového sběrného dvora, který bude umístěn na polích na konci obce na výjezdu do Svojetic. V současné chvíli je projekt ve fázi inženýringu.
Otevření nového sběrného místa pro domovní odpad, BIO odpady, železo, elektro a drobnou stavební suť proběhne v 04/2020 v areálu ZEA Světice v ulici Bulánka. O provozní době budete informováni.
V roce 2020 proběhla neúspěšná veřejná soutěž na svozovou firmu, nabídku nikdo nepodal.
Byla nám schválena dotace na nákup BIO popelnic do domácností a kontejnerů pro sběrné místo, následně pro budoucí sběrný dvůr. Dodávku očekáváme v průběhu 11/2020. Od jara 2021 bude součástí poplatku pro svoz také svoz BIO odpadu 1x za 14 dnů.
Firma FCC ENVIROMENT Vám nabízí:
- přistavení sběrových nádob o objemu 120 nebo 240 litrů k Vašemu domu
- pravidelný vývoz od Vašeho domu v době vegetačního období, jehož frekvenci si zvolíte sami (frekvence vývozu je buď 1x týdně nebo 1×14 dní).
- zajištění využití bioodpadů na kompostárně.
Proč třídit BIO?
- Věděli jste, že biologicky rozložitelný odpad tvoří v současnosti až 40 % komunálního odpadu? Odděleným sběrem umožníte jeho další využití.
- Odpadnou Vám každoroční starosti, kam s padanými jablky, listím a trávou.
- BIO popelnice mají speciální konstrukci, která omezuje zahnívání a šíření zápachu.
- Kompostování je levnější než skládkování a není zatíženo rostoucími zákonnými poplatky za uložení odpadu na skládku.
- Povinnost třídění bioodpadu – Zákon o odpadech.
Do BIO popelnic patří:
- Bioodpad ze zahrad (listí, tráva, plevel, spadané ovoce, větve keřů a stromů – zkrácené)
- Bioodpad z domácností (zbytky zeleniny a ovoce, pečivo, odpad z přípravy kávy a čaje, skořápky z vajec, ořechů, exkrementy drobných domácích zvířat, apod.)
Do BIO popelnic NEPATŘÍ:
- kosti, maso, uhynulá zvířata
- jedlý olej
- tekuté a kašovité zbytky jídel
- obaly, směsný komunální odpad
- kamení, suť či jiné nerozložitelné odpady
Tyto platby lze však přijímat pouze v hotovosti, a to v časech pokladních hodin.
Pokud zvažujete pořízení BIO popelnice v průběhu tzv. vegetačního období, neváhejte a přijďte na Obecní úřad, vypočítáme Vám alikvótní cenu doby vývozu.
Sběr použitého kuchyňského oleje
Vážení občané,
nevylévejte použitý kuchyňský olej do odpadů, šetřete životní prostředí i životnost kanalizace.
Stačí olej slévat do PET lahví a tyto uzavřené PET lahve vhazovat do nádoby na sběr použitého oleje, který je umístěn v ulici Za Hospodou (za kuželnou).
Olej je pak určen k ekologické likvidaci, kterou zajišťuje firma Černohlávek oil.
Věříme, že novou službu uvítáte.
Obec Tehovec
Víte že,
- 90 % použitých olejů z domácností končí ve dřezu?
- Olej v odpadu ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a následně i ucpání.
- 1 litr použitého oleje z domácnosti znečistí 800 000 litrů čisté a pitné vody.
- oprava nebo vyčištění zaneseného potrubí se hravě vyšplhá na desítky tisíc korun.
Do sběrné nádoby patří:
- přepálený rostlinný olej a tuk v pevně uzavřených a neporušených PET lahvích.
Do sběrné nádoby NEpatří:
- směsný (komunální) odpad
- živočišné tuky (sádlo, lůj)
- motorový olej
- plast (krom lahví s olejem)
- sklo, papír, nápojové kartony
- baterie, elektromateriál
- textil, obuv
- biologický odpad
- zdravotnický materiál
ASEKOL
I v roce 2018 obec Tehovec recyklací elektrospotřebičů výrazně ulevila životnímu prostředí. Vyjádřeno v číslech, v roce 2018 občané Tehovce odevzdali 90,99 kg drobného elektra.
Snaha obyvatel obce recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí. Také v letošním roce obdržela naše obec certifikát vypovídající o přínosech třídění recyklace elektrozařízení. Díky environmentálnímu vyúčtování společnosti ASEKOL můžeme nyní přesně vyčíslit, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřili ekosystém Země. Víme také, o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů CO² nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházející ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s obcí dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení.
Z certifikátu environmetálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že občané naší obce v loňském roce vytřídili 90,99 kilogramů drobných spotřebičů. Tím, že jsme ho následně předali k recyklaci, jsme uspořili 2,21 MWh elektřiny, 156,76 litrů ropy, 8, 43 m3 vody a 0,04 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 0,41 tun CO² ekv., a produkci nebezpečných odpadů 1,75 tun.
Výsledek jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace běžných 100 televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na 4 roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných až k sedmi cestám do Chorvatska, jsou to impozantní čísla. Pozitivní zprávou pro uživatele počítačů také je, že odevzdání 10 vysloužilých monitorů ušetří spotřebu energie potřebnou pro chod notebooku po dobu necelých 5 let. Všichni ti, kteří tříděním tato zásadně přispívají k ochraně životního prostředí, si zaslouží obrovský dík.
Certifikát envirometálního vyúčtování obce Tehovec za rok 2018 si můžete prohlédnou zde.
V obci Tehovec jsou od roku 2020 umístěny již 2 kontejnery ASEKOL, kam je možné odnést drobný elektroodpad. První je umístěn v přízemí OÚ Tehovec a druhý v ul. Za Hospodou spolu s dalšími nádobami na jiný tříděný odpad.
Děkujeme, že třídíte drobný elektroodpad.
Ocenění za třídění v roce 2019
Výstřižek_emise.PNG (508.42 kB)